archiwum aktualności

Przedstawienie zespołów - XXI edycja Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE

 

Szanowni Państwo,

 

Tegoroczna edycja festiwalu zbliża się wilkimi krokami. Czas, aby uchylić tajemnicę jakie zespoły wystąpią na naszych scenach. 

Słowacja - Liptov

 

Nazwa Liptov pochodzi od regionu położonego w północnej części środkowej Słowacji, między Wysokimi i Niskimi Tatrami. Zespół powstał w 1946 roku, co czyni go jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych na Słowacji. Od kiedy tylko zespół zaczął swoją działalność, skupia się przede wszystkim na folklorze własnego regionu, który został opracowany w dziesiątki choreografii. Zespół prezentuje głównie zwyczaje pasterskie, ale również ukazuje folklor robotniczy i miejski Liptowa. Podczas swojego istnienia zespół występował ponad 3000 razy na Słowacji. Dodatkowo zespół koncertował prawie we wszystkich krajach europejskich, a także w Azji, Afryce i Ameryce. Zespół jest zdobywcą kilku międzynarodowych nagród. Współpracował również przy wielu projektach telewizyjnych i filmowych.

 

 

 

 Rumunia – Dor Transilvan

 

Dor Transilvan jest jednym z najbardziej znanych zespołów folklorystycznych pochodzących z Rumunii. Zespół powstał w 1994 roku w Transylvani. Jest to region Rumunii bardzo bogaty kulturalnie. Pomimo wieloletniej kariery zespół przyciąga wiele młodych osób, uczniów i studentów. Zespół ma bardzo szeroki repertuar, przedstawia pieśni, tańce oraz obrzędy ze wszytych regionów kraju. Tancerze przedstawiający charakterystykę regionów Rumunii prezentują wysoki poziom taneczny oraz muzyczny ukazują piękno i autentyczność kraju. Zespół jest bardzo ceniony podczas wystąpień krajowych oraz zagranicznych. W ciągu swojej działalności grupa zaprezentowała się na scenie w Polsce, Francji, Włoszech, Czechach, Anglii oraz Belgii.

 

 

 

Francja - La Capouliero

 

La Capouliero to jedna z pierwszych grup, które dołączyły do Federacja Folkloru Śródziemnomorskiego. La Capouliero jest nieodłącznym elementem Martigues. W tym właśnie mieście zespół odnowił tradycje takie jak konkurs na szopkę Bożonarodzeniową czy festyny ludowe zapoczątkowane w latach 70. Zespół angażuje się we wszystko, co dotyczy kultury prowansalskiej: zajęcia taneczne, lekcje języka regionalnego, kursy gotowania i szycia. Stroje ludowe posiadane przez zespół są charakterystyczne dla regionu prowansalskiego. Zespół w swojej kolekcji posiada stroje unikalne dla rybaków, rolników, sprzedawców ryb, a także codzienne i odświętne stroje mieszczańskie pochodzące głównie z XIX wieku.  

 

 

 

Meksyk - COMPAÑÍA DE DANZA FOLKLÓRICA DE LA CIUDAD DE MÉXICO

 

The Folkloric Dance Company of Mexico City powstał aby wspierać i zapewnić młodym osobom alternatywę rozwoju, przestrzeń do nauki oraz ćwiczeń. Pasja i miłość do tego co tworzą towarzyszy członkom grupy od początku powstania aż do teraz. Grupa przedstawia tańce Azteków, w których to każdy ruch nie jest przypadkowy i ma szczególne znaczenie. Tańce metysów, a także tańce charakterystyczne dla regionów z całego Meksyku ukazujące historię tego kraju. Ponadto grupa wybitnych muzyków przygrywa melodie tworząc harmonię z przedstawianą przez tancerzy opowieścią. Zespół w ciągu swojego istnienia występował wielokrotnie w kraju i niemal na całym świcie. Oprócz uczestnictwa w festiwalach, brał również udział w wielu znakomitych międzynarodowych konkursach folklorystycznych, zajmując bardzo wysokie miejsca. Dodatkowo zespół odbywał trasy koncertowe prawie we wszystkich krajach europejskich, a także w Azji, Afryce i Ameryce.

 

 

 

Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”

 

Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” – jest Reprezentacyjnym Zespołem Pomorza Zachodniego i Honorowym Ambasadorem Szczecina, ale przede wszystkim wizytówką polskiej kultury w kraju i za granicą. W swoją pracę angażuje dziś ponad trzystu artystów w różnym wieku: tancerzy, śpiewaków, solistów oraz muzyków. Zespół współpracuje z najwybitniejszymi choreografami, regionalistami i ekspertami w dziedzinie polskich tańców narodowych i regionalnych. Profesjonalizm Zespołu podziwiany jest nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej. Dlatego „Szczecinianie” zapraszani są na najważniejsze i najbardziej prestiżowe Międzynarodowe Festiwale Folklorystyczne odbywające się w Polsce, Tunezji, Indiach, Chinach, Portugalii, Włoszech, Niemczech, czy Turcji.

 

 

 

Zespół Tańca Ludowego „Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego - Gospodarz

 

Zespół Tańca Ludowego „Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego istnieje już od 1982 roku. Od momentu powstania do chwili obecnej jego kierownikiem artystycznym i choreografem jest Dariusz Majchrowicz. Od tego czasu przez zespół przewinęły się setki entuzjastów folkloru. Celem działalności i misją grupy jest podtrzymywanie zanikającego folkloru, tradycji ludowych różnych regionów Polski oraz czerpania ogromnej przyjemności i satysfakcji z tych działań. W ciągu swojej 40-letniej działalności zespół zaprezentował się na scenie w Finlandii, Portugalii, Algierii, Meksyku, na Wyspach Kanaryjskich i wielu innych krajach. Integralną częścią zespołu jest również kapela akompaniująca tancerzom na skrzypcach, kontrabasie, klarnecie, trąbce, akordeonie, cymbałach rzeszowskich i basach góralskich. Tancerze potrafią zaprezentować się we wszystkich polskich tańcach narodowych, repertuar zespołu obejmuje także znajomości tańców z 17 regionów: m.in. tańce rzeszowskie, wielkopolskie, lubelskie, opoczyńskie, łowickie czy kaszubskie. Choreografie z okolic Beskidów, Pienin, Spisza czy Nowego Sącza oraz przepiękne pieśni góralskie wykonywane przez artystów zespołu „Poznań”, zachwycają i oczarowują publiczność. Szczególnie ważnym elementem, który dodatkowo uatrakcyjnia występy tancerzy, są wielobarwne stroje ludowe. Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF od 23 lat jest gospodarzem Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje” co roku w sierpniu zapraszając do Wielkopolski zespoły ludowe z całego świata.

 

JUBILEUSZ JAK Z OBRAZKA!

Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE  świętuje w tym roku swój dwudziesty jubileusz! Jak co roku wielkopolska publiczność będzie mogła oglądać tancerzy z całego świata. W tym roku koncert finałowy odbędzie się w Swarzędzu. Festiwal potrwa 9 dni – od 13 do 21 sierpnia 2022 r.

W festiwalu weźmie udział 7 grup: z Kolumbii, Ekwadoru, Turcji, Serbii, Słowenii oraz  Polski. Przegląd rozpocznie się w sobotę, 13 sierpnia koncertami w Nowym Tomyślu i Grodzisku Wielkopolskim. Następnego dnia przeniesiemy się do Lubonia i Wronek.  Poznańska „Biesiada Ludowa” w Parku Wilsona, czyli koncert inauguracyjny, odbędzie się 15 sierpnia. W kolejnych dniach artyści odwiedzą również Pleszew, Wrześnię oraz Chludowo. Nie zabraknie także nieodłącznej już części INTEGRACJI, czyli Turnieju Sportów Tradycyjnych  “Pierścieniówka” (17 sierpnia) oraz przemarszu ulicą Półwiejską w czwartek, 18 sierpnia. Poza tym czekają nas wieczory narodowe, msza ekumeniczna oraz warsztaty haftu koralikowego – jednym słowem, moc ludowych atrakcji. Całość zakończy się  21 sierpnia, o 21:00, koncertem finałowym na Polanie przy ul. Strzeleckiej w Swarzędzu

Każda edycja Festiwalu jest na swój sposób niepowtarzalna. Ten rok jest jednak dla nas szczególny. W końcu nadszedł czas na należyte świętowanie, przesuniętego o 2 lata z powodu pandemii, 20. Jubileuszu INTEGRACJI! Festiwalowe wydarzenia będą odbywać się pod hasłem “HISTORIA JAK Z OBRAZKA”, które nawiązuje nie tylko do opowieści, które prezentowane są przez artystów na scenie, ale także do przeszło dwudziestoletniej tradycji Przeglądu. Od 2001 roku INTEGRACJE gościły  114 zespołów z 41 krajów. Na scenach  miast prezentowało się blisko 6000 artystów, którzy dali ponad 118 koncertów. Aby na nie dotrzeć, Zespoły pokonały łącznie około 64000 kilometrów. Podczas 15 edycji Turnieju Sportów Tradycyjnych “Pierścieniówka” rozegranych zostało ponad  600 meczów. To wszystko nie mogłoby obyć się bez grupy kilkuset wolontariuszy, którzy włożyli swoje serce w realizację tego najbardziej barwnego wydarzenia w Wielkopolsce. 

 

Organizatorzy starają się, by festiwalowe koncerty były niesamowitym przeżyciem zarówno dla publiczności, jak i uczestników. Mamy nadzieję, że i w tym roku nie zawiedziemy naszych odbiorców.

 

Szczegóły w naszych mediach społecznościowych.
https://www.facebook.com/INTEGRATIONPoznan
https://www.instagram.com/integrationfestival/

 

link do koncertu inauguracyjnego:  https://fb.me/e/2MZ09JClY

link do koncertu finałowego: https://fb.me/e/4Vb6f3AYq

 

 

 

Pomoc Ukrainie Допоможіть Україні

 

Szanowni Państwo! Drodzy Rodzice!

Od 9.03. do 23.03. w budynku pływalni AWF przy ul. Droga Dębińska 10c (CITY ZEN) ruszy darmowa opieka dla dzieci.

Przyjmiemy:

- dzieci w wieku od 3 do 10 lat

- w godzinach 10.00-13.30,

- w czasie pobytu oferujemy zorganizowane zajęcia dla dzieci pochodzących z Ukrainy z tłumaczem.
 W tym czasie rodzice będą mogli załatwić sprawy urzędowe.

Prosimy o wyposażenie pociech w:

- coś do jedzenia

- dodatkowy strój (na zmianę) w przypadku dzieci młodszych

- kostium kąpielowy i ręcznik na basen (będzie możliwość zajęć w basenie)

Zapewniamy:

- fachowa opiekę wychowawczą i instruktorską

.

Kontakt:

- numer kontaktowy do osoby w języku ukraińskim 504 226 408

- ztlpoznan@awf.poznan.pl

- konieczność wcześniejszego zapisania dziecka w arkuszu:

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1LkYOtXmBSEp6umMXAU9FZaWD0dOlre4c0hESTCSdHPE/edit?usp=sharing

 

lub pod adresem mailowym: ztlpoznan@awf.poznan.pl

 

 

Пані та панове!

Дорогі батьки!

З 9.03 до 23.03 в будівлі басейну AWF за адресою вул. Droga Dębińska 10c (CITY ZEN) розпочнеться безкоштовний догляд за дітьми.

Ми приймаемо :

- діти від 3 до 10 років

- з 10.00 до 13.30,

- під час перебування ми пропонуємо організовані заняття для дітей з України з перекладачем. За цей час батьки зможуть вирішити службові питання.

Будь ласка, забезпечте дітей:

- щось поїсти

- додаткове вбрання (змінне) для дітей молодшого віку

- купальник і рушник для басейну (можливість занять в басейні)

Ми надаємо:

- професійна освітня та інструкторська допомога

 

 

Контакти:

- на особу українською мовою 504 226 408

- ztlpoznan@awf.poznan.pl

 

- необхідність попередньої реєстрації дитини на сайті: 

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1LkYOtXmBSEp6umMXAU9FZaWD0dOlre4c0hESTCSdHPE/edit?usp=sharing

 

-MAIL: ztlpoznan@awf.poznan.pl

у разі виникнення проблем із підпискою на список, просимо надіслати заявку на електронну пошту.

Організатори

 

 

Anioły Kultury 2019

Światowy Przegląd Folkloru „INTEGRACJE” realizowany jest już od 2001 roku. Jako wielkie wydarzenie kulturalne wymaga współpracy wielu osób, a byłoby niemożliwe bez wsparcia naszych mecenasów i sponsorów. Dlatego postanowiliśmy swoją wdzięczność i uznanie dla nich wyrazić w postaci przyznania nagrody Anioła Kultury

Anioł jest metaforą czystości, dobroci i opieki, jak również symbolem sztuki i kultury. Podkreślając jak ważni są dla nas nasi mecenasowie i sponsorzy oraz doceniając ich zaangażowanie, postanowiliśmy nadać naszym statuetkom miana właśnie Aniołów Kultury.

Nominowani do Anioła Kultury w 2019 roku:

1. Ośrodek Kultury w Luboniu
2. Magdalena Murawska – Murek 
3.  Radio Afera 
4.  Palmiarnia Poznańska 
5.  Fotis Sound 
6.  Wojciech Nadolny
7.  Robert Dymidziuk 
8.  Józef Sarniak 
9.  Maurycy Przybyłowicz 
10. Hanna Kubacka 

Uroczysta Gala odbędzie się 31 maja 2019 roku w Akademickim Centrum Kultury "TROPS" 

więcej informacji: http://www.aniolkultury.awf.poznan.pl/

 

"Folklor mamy we krwi", czyli koncert finałowy

 Festiwal powoli dobiega końca. Przed nami koncert finałowy, który odbędzie się 19 sierpnia o godzinie 21:00 na Rynku w Swarzędzu.

Ostatni koncert festiwalu to zawsze duże przedsięwzięcie. Tym razem odbędzie się po raz pierwszy poza Poznaniem. Z okazji 380-lecia Swarzędza wszystkie zespoły uczestniczące w Światowym Przeglądzie Folkloru z Pamnamy, Kanady, Hiszpanii, Chorwacji, Słowacji, "Jantar" z Gdańska oraz gospodarze ZTL "Poznań" AWF pojawią się na scenie.

Gmina Swarzędz zorganizowała bezpłatne autobusy dowożące na miejsce finału. Poniżej rozkład:

Przyjazdy do Swarzędza – Rondo Śródka:

autobus 405, godz. 19:25, 20:00, 20:20, 20:40 – przyjazd na przystanek Rynek (pl. Niezłomnych) w Swarzędzu

autobus 412, godz. 20:42 – przyjazd na przystanek Rynek (pl. Niezłomnych) w Swarzędzu

autobus 401, godz. 20:15 – przyjazd na przystanek ul. Polna w Swarzędzu

Odjazdy ze Swarzędza po koncercie:

 

autobus 405, z przystanku Rynek (pl. Niezłomnych) w Swarzędzu na Rondo Śródka – godz. 23:20, 23:35. 

Dla osób zmotoryzowanych załączamy mapkę z parkingami:

Mapa - parkingi

Polak potrafi - wspólnie stwórzmy niepowtarzalny koncert finałowy !

Festiwal "INTEGRACJE" już od 18 lat gości w Wielkopolsce, co roku zapraszając do spotkania ze światową kulturą ludową jej mieszkańców. Przegląd jest imprezą niedochodową, a wszystkie pracujące przy jego organizacji osoby są wolontariuszami: członkami, sympatykami i przyjaciółmi Zespołu Tańca Ludowego "Poznań" AWF. Ten rok jest wyjątkowy nie tylko ze względu na świętowanie "połnoletności" festiwalu ale także ze względu na to, ze koncert finałowy odbywa się po raz pierwszy poza granicami Poznania - na swarzędzkim Rynku. 

W tym roku za pomocą portalu PolakPotrafi.pl chcielibyśmy prosić o pomoc oraz wsparcie również naszą publiczność. Jeśli możecie i chcecie Państwo współtworzyć z nami "INTEGRACJE" zapraszamy do zapoznania się z naszym projektem na stronie https://polakpotrafi.pl/projekt/koncert-finalowy-xviii-spf-integracje-2018


Z góry dziękujemy za wsparcie Festiwalu!

 

Czytamy polskie bajki

W dniu 11 sierpnia (piątek) o godzinie 18 w Restauracji Umberto w Parku Cytadela w Poznaniu tancerze Zespołu Tańca Ludowego „Poznań” AWF w strojach ludowych będą czytać polskie bajki i legendy. Dodatkowo, zaproszą do wspólnej zabawy: podczas gier i tańców ludowych oraz wspólnego kolorowania. Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 3 - 8 lat.

Chiny po raz pierwszy na Integracjach!

Poznaj uczestników siedemnastej edycji festiwalu.

W tegorocznym przeglądzie weźmie udział osiem zespołów z siedmiu różnych krajów: Chin, Indii, Meksyku, Rosji, Serbii, Turcji, Ukrainy i Polski.

Zdjęcia uczestników w galerii.

Finał w Parku Cytadela

Tegoroczny koncert finałowy odbędzie się w niedzielę 20 sierpnia o godzinie 21:00 w poznańskim Parku Cytadela przy Dzwonie Pokoju i Przyjaźni między Narodami

Koncert ten to bez wątpienia najbardziej atrakcyjny festiwalowy punkt programu. Jest to pieczołowicie wyreżyserowane parateatralne przedsięwzięcie, odbywające się na kilku scenach, przy wykorzystaniu kilkudziesięciu refelktorów i ponad stu mikrofonów. Wszystkie zespoły - 300 tancerzy i muzyków z różnych zakątków świata - występują w autentycznych strojach ludowych przy akompaniamencie muzyków grających na żywo na tradycyjnych instrumentach. 

Koncert Inauguracyjny w Parku przy Starym Browarze

Koncert otwierający Światowy Przegląd Folkloru Integracje, który co roku odbywał się w Parku Wilsona, tym razem odbędzie się w Parku Jana Henryka Dąbrowskiego przy Starym Browarze w Poznaniu.

Zapraszamy serdecznie w nowe miejsce! Będzie się działo!

poniedziałek, 14 sierpnia, godzina 18:00

 < 1 2 3