Przedstawienie zespołów - XXI edycja Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE

 

Szanowni Państwo,

 

Tegoroczna edycja festiwalu zbliża się wilkimi krokami. Czas, aby uchylić tajemnicę jakie zespoły wystąpią na naszych scenach. 

Słowacja - Liptov

 

Nazwa Liptov pochodzi od regionu położonego w północnej części środkowej Słowacji, między Wysokimi i Niskimi Tatrami. Zespół powstał w 1946 roku, co czyni go jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych na Słowacji. Od kiedy tylko zespół zaczął swoją działalność, skupia się przede wszystkim na folklorze własnego regionu, który został opracowany w dziesiątki choreografii. Zespół prezentuje głównie zwyczaje pasterskie, ale również ukazuje folklor robotniczy i miejski Liptowa. Podczas swojego istnienia zespół występował ponad 3000 razy na Słowacji. Dodatkowo zespół koncertował prawie we wszystkich krajach europejskich, a także w Azji, Afryce i Ameryce. Zespół jest zdobywcą kilku międzynarodowych nagród. Współpracował również przy wielu projektach telewizyjnych i filmowych.

 

 

 

 Rumunia – Dor Transilvan

 

Dor Transilvan jest jednym z najbardziej znanych zespołów folklorystycznych pochodzących z Rumunii. Zespół powstał w 1994 roku w Transylvani. Jest to region Rumunii bardzo bogaty kulturalnie. Pomimo wieloletniej kariery zespół przyciąga wiele młodych osób, uczniów i studentów. Zespół ma bardzo szeroki repertuar, przedstawia pieśni, tańce oraz obrzędy ze wszytych regionów kraju. Tancerze przedstawiający charakterystykę regionów Rumunii prezentują wysoki poziom taneczny oraz muzyczny ukazują piękno i autentyczność kraju. Zespół jest bardzo ceniony podczas wystąpień krajowych oraz zagranicznych. W ciągu swojej działalności grupa zaprezentowała się na scenie w Polsce, Francji, Włoszech, Czechach, Anglii oraz Belgii.

 

 

 

Francja - La Capouliero

 

La Capouliero to jedna z pierwszych grup, które dołączyły do Federacja Folkloru Śródziemnomorskiego. La Capouliero jest nieodłącznym elementem Martigues. W tym właśnie mieście zespół odnowił tradycje takie jak konkurs na szopkę Bożonarodzeniową czy festyny ludowe zapoczątkowane w latach 70. Zespół angażuje się we wszystko, co dotyczy kultury prowansalskiej: zajęcia taneczne, lekcje języka regionalnego, kursy gotowania i szycia. Stroje ludowe posiadane przez zespół są charakterystyczne dla regionu prowansalskiego. Zespół w swojej kolekcji posiada stroje unikalne dla rybaków, rolników, sprzedawców ryb, a także codzienne i odświętne stroje mieszczańskie pochodzące głównie z XIX wieku.  

 

 

 

Meksyk - COMPAÑÍA DE DANZA FOLKLÓRICA DE LA CIUDAD DE MÉXICO

 

The Folkloric Dance Company of Mexico City powstał aby wspierać i zapewnić młodym osobom alternatywę rozwoju, przestrzeń do nauki oraz ćwiczeń. Pasja i miłość do tego co tworzą towarzyszy członkom grupy od początku powstania aż do teraz. Grupa przedstawia tańce Azteków, w których to każdy ruch nie jest przypadkowy i ma szczególne znaczenie. Tańce metysów, a także tańce charakterystyczne dla regionów z całego Meksyku ukazujące historię tego kraju. Ponadto grupa wybitnych muzyków przygrywa melodie tworząc harmonię z przedstawianą przez tancerzy opowieścią. Zespół w ciągu swojego istnienia występował wielokrotnie w kraju i niemal na całym świcie. Oprócz uczestnictwa w festiwalach, brał również udział w wielu znakomitych międzynarodowych konkursach folklorystycznych, zajmując bardzo wysokie miejsca. Dodatkowo zespół odbywał trasy koncertowe prawie we wszystkich krajach europejskich, a także w Azji, Afryce i Ameryce.

 

 

 

Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”

 

Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” – jest Reprezentacyjnym Zespołem Pomorza Zachodniego i Honorowym Ambasadorem Szczecina, ale przede wszystkim wizytówką polskiej kultury w kraju i za granicą. W swoją pracę angażuje dziś ponad trzystu artystów w różnym wieku: tancerzy, śpiewaków, solistów oraz muzyków. Zespół współpracuje z najwybitniejszymi choreografami, regionalistami i ekspertami w dziedzinie polskich tańców narodowych i regionalnych. Profesjonalizm Zespołu podziwiany jest nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej. Dlatego „Szczecinianie” zapraszani są na najważniejsze i najbardziej prestiżowe Międzynarodowe Festiwale Folklorystyczne odbywające się w Polsce, Tunezji, Indiach, Chinach, Portugalii, Włoszech, Niemczech, czy Turcji.

 

 

 

Zespół Tańca Ludowego „Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego - Gospodarz

 

Zespół Tańca Ludowego „Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego istnieje już od 1982 roku. Od momentu powstania do chwili obecnej jego kierownikiem artystycznym i choreografem jest Dariusz Majchrowicz. Od tego czasu przez zespół przewinęły się setki entuzjastów folkloru. Celem działalności i misją grupy jest podtrzymywanie zanikającego folkloru, tradycji ludowych różnych regionów Polski oraz czerpania ogromnej przyjemności i satysfakcji z tych działań. W ciągu swojej 40-letniej działalności zespół zaprezentował się na scenie w Finlandii, Portugalii, Algierii, Meksyku, na Wyspach Kanaryjskich i wielu innych krajach. Integralną częścią zespołu jest również kapela akompaniująca tancerzom na skrzypcach, kontrabasie, klarnecie, trąbce, akordeonie, cymbałach rzeszowskich i basach góralskich. Tancerze potrafią zaprezentować się we wszystkich polskich tańcach narodowych, repertuar zespołu obejmuje także znajomości tańców z 17 regionów: m.in. tańce rzeszowskie, wielkopolskie, lubelskie, opoczyńskie, łowickie czy kaszubskie. Choreografie z okolic Beskidów, Pienin, Spisza czy Nowego Sącza oraz przepiękne pieśni góralskie wykonywane przez artystów zespołu „Poznań”, zachwycają i oczarowują publiczność. Szczególnie ważnym elementem, który dodatkowo uatrakcyjnia występy tancerzy, są wielobarwne stroje ludowe. Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF od 23 lat jest gospodarzem Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje” co roku w sierpniu zapraszając do Wielkopolski zespoły ludowe z całego świata.