Integracje w Kostrzynie i Swarzędzu

W niedzielę 9 sierpnia, dzień wcześniej niż zwykle, rozpoczął się Światowy Przegląd Folkloru Integracje. XV edycję tego wydarzenia zainaugurowały koncerty w Kostrzynie, mieście które po raz pierwszy przyjęło do siebie gości festiwalu, i Swarzędzu będącego od lat stałym punktem programu Przeglądu Integracje.

Taneczne pokazy w Kostrzynie poprzedził barwy przemarsz uczestników festiwalu przez miasto, spod gminno – miejskiego ośrodka kultury na lokalny rynek, gdzie na scenie zaprezentowały się zespoły z Polski, Ukrainy, Rosji, Czech, Słowacji, Meksyku i Węgier. W Swarzędzu, jak co roku, czekała na gości scena przy tamtejszej pływalni i liczna publiczność spragniona tańca i śpiewu oraz tej atmosfery radości, którą poznańskie Integracje ze sobą przynoszą, w każde miejsce, w którym goszczą.

Oba koncerty poprzedziły warsztaty dla najmłodszych i tych nieco starszych, podczas których, dzięki członkom ZPiT Rzeszowiacy, mogli oni postawić pierwsze kroki w świecie tańca ludowego.

Ten pracowity dzień zakończył się pierwszym wieczorem narodowym – polskim – podczas którego goście wspólnie się bawili w tradycyjne polskie zabawy, nie zabrakło przy tym i polskich smaków.